دوربین مدار بسته رنگی و مونوکروم (قسمت سوم)

منتشرشده در مقالات سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دوربین مدار بسته رنگی و مونوکروم (قسمت سوم)

دوربین: CCD

CCD از جهت عملکرد تقریبا مانند چشم انسان کار می کند. نور از طریق یک عدسی وارد دوربین مدار بسته و بر روی یک پرده مخصوص تصویر می شود که تحت عنوان تراشه CCD شناخته می شود. تراشه (Charger Coupled Device CCD) که تصاویر با استفاده از آن گرفته می شوند از تعداد زیادی سلول تشکیل شده که همگی در یک تراشه با الگوی خاصی مرتب شده اند و تحت عنوان پیکسل (pixel) شناخته می شوند. زمانی که تراشه CCD این اطلاعات را دریافت می کند. آنها را به شکل سیگنال های دیجیتالی از طریق کابل هایی به سیستم دریافت کننده می فرستد و بعد تصاویر در این سیستم به صورت مجموعه ای از اعداد ذخیره می شوند.

ccd

CMOS از آنجا که روی این تکنولوژی کار زیادی صورت گرفته و تولید آن در حجم انبوه می باشد. ساخت چیپ های cmos نسبت به ccd ارزان تر در می آید. دیگر مزیت های این سنسورها نسبت به ccd این است که توان مصرفی آنها پایین تر می باشد. به علاوه در حالی که ccd تنها برای ثبت شدن نوری که بر روی هر یک از صدها هزار نقاط نمونه برداری می افتد کاربرد دارد، می توان از CMOS برای منظورهای دیگر، نظیر تبدیل آنالوگ به دیجیتال، پردازش سیگنال های لود شده، تنظیم رنگ سفید و کنترل های دوربین و... استفاده نمود.

همچنین می توان تراکم نقاط و عمق بیتی تصویر را به راحتی بدون افزایش بیش از اندازه قیمت بالا برد. خاطر این مزیت ها و سایر مزایا، بسیاری از تحلیل گران صنایع اعتقاد دارند که نهایتا تمام دوربین های معمولی دیجیتال از cmos استفاده خواهند نمود و CCD فقط در دوربین های حرفه ای و گران قیمت به کار خواهد رفت. در این تکنولوژی مشکلاتی از قبیل تصاویر دارای نویز و عدم توانایی در گرفتن عکس از موضوعات متحرک وجود دارد که امروزه با رفع این مشکلات، CMOS در حال رسیدن به برابری با CCD می باشد. تا بحال سنسورهای تصویر CMOS با استفاده از تکنولوژی ۰،۳۵ تا ۰،۵ میکرونی ساخته شده اند و چشم انداز آینده آن استفاده از تکنولوژی ۰،۲۵ میکرون می باشد.

cmos

سنسور FAVEON با ۱۶،۸ مگاپیکسل (یعنی قدرت ایجاد تصاویری با وضوح ۴۰۹۶*۴۰۹۶ پیکسل (اولین سنسوری است که با استفاده از تکنولوژی ۰،۱۸ میکرون ساخته شده است و یک پرش بزرگ را در صنعت ساخت سنسور تصویر CMOS به نام خود ثبت نموده است. با استفاده از تکنولوژی ۰،۱۸ میکرون امکان استفاده از تعداد بیشتری از پیکسل ها را در فضای فیزیکی معین فراهم کرده و بنابراین سنسوری با وضوح بالاتر به دست می آید. (لازم به ذکر است چون از لحاظ فیزیکی تصویر ایجاد شده توسط لنز تصویری پیوسته بوده و بدون هیچگونه نقطه و ناپیوستگی می باشد، هرچه بتوان پیکسل های سنسور را کوچکتر نمود و تعداد بیشتری از آنها را در ناحیه تشکیل تصویر قرار داد، می توان عکسی با وضوح بالاتر و نزدیکتر به تصویر حقیقی گرفت) ترانزیستورهای ساخته شده با استفاده از تکنولوژی ۰،۱۸ میکرون کوچکتر بوده و فضای زیادی از ناحیه سنسور را اشغال نمی کنند که می توان از این فضا برای تشخیص نور استفاده نمود. این فضا به طور کارآمدی امکان طراحی سنسوری را که دارای پیکسل های هوشمندتری بوده و در حین عکس برداری توانایی های جدیدی را بدون قربانی کردن حساسیت نوری به دوربین مداربسته می دهد، فراهم می کند. با استفاده از این تکنولوژی ۷۰میلیون ترانزیستور و ۴۰۹۶*۴۰۹۶ سنسور، فقط در فضایی برابر با 22mm*22mm قرار داده می شود و سرعت ISO آن برابر با ۱۰۰ بوده و محدوده دینامیکی آن ۱۰ استپ است!! انتظار می رود بعد از ۱۸ ماه از تولید این سنسور استفاده از ان در وسایل حرفه ای نظیر اسکنرها، وسایل تصویری پزشکی، اسکن پرونده ها و آرشیو موزه ها شروع شود. در آینده ای طولانی تر، انتظار می رود که این تکنولوژی به طور وسیعی در وسایل معمولی موجود در بازار استفاده گردد.

تکنولوژی : FUJIFILM SUPERCCD SR

شرکت فوجی به تازگی نوع سنسور جدیدی بنام SUPERCCD را معرفی نموده است. اعلام این محصول دومین اعلام فوجی در مورد ساخت سنسوری است که چهارمین پیشرفت SUPER CCD شناخته می شود SUPERCCD SR / SUPER DYNAMIC RANGE تقریبا دو گام محدوده دینامیکی عبارت است از نسبت بین شدیدترین تا ضعیف ترین نور موجود در صحنه.

fuji

معمولا دوربین های عکاسی نمی توانند تمام محدوده نوری موجود در صحنه هایی که تفاوت نوری زیادی وجود دارد را به درستی ثبت نمایند. هرچه محدوده دینامیکی یک CCD دارای گام های بیشتری باشد توانایی آن در ثبت دقیق تر جزئیات موجود در سایه روشن های تصویر بیشتر خواهد بود. پشت هر میکرولنز روی سطح سنسور دو فتودیود وجود دارد، فتودیود اصلی سطوح تاریک و عاد ی نور را ثبت می کند دارای حساسیت بالاتری است و دومی جزئیات روشن تر را می گیرد حساسیت کمتری دارد. سیگنال های دو سنسور بطریقی هوشمندانه ترکیب می شوند تا تصویری با محدوده دینامیکی گسترده تری ارائه دهند. اولین سنسور از نوع SUPERSSD SR دارای تعداد پیکسل های موثر ۳مگاپیکسل می باشد. شرکت فوجی فیلم SUPERSSD SR را به عنوان تکنولوژی معرفی نموده است که برای شبیه سازی محدوده دینامیکی نگاتیوها طراحی شده است. فیلم های عکاسی دارای لایه های مختلف با حساسیت مختلف می باشند که محدوده دینامیکی وسیعی را ایجاد می نمایند SUPERSSD SR به گونه ای طراحی شده است که این خاصیت را با استفاده از دو فتودیود که دارای حساسیت های متفاوت می باشند شبیه سازی نماید.

 

خواندن 1998 دفعه

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

دفتر مركزى شركت آراد تصوير

آدرس:تهران ،خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ولی عصر،خیابان فرشید ، پلاك ٨ ، طبقه ۳ ، واحد۱۵

شماره تلفن های: ۸۸۸۰۶۹۵۰ - ۸۸۹۸۶۲۲۸ - ۸۸۹۸۶۲۲۷ - ۰۲۱ 

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • انتشارات نشر جنگل

  شرکت آراد تصویر دوربین های با کیفیتی برامون نصب کردند که هم قیمت خوبی داشت وهم از خدمات خوبی برخورداره خواستم تشکری کرده باشم.
 • داروسازی بهوزان

  دوربین هاتون خیلی خوب بود از نصب سریع و خوبتون ممنونیم.
 • هواپیمایی قشم

  پس از کلی جستجو شرکت آراد تصویر رو پیدا کردیم و با خرید دوربین هامون از این شرکت و عملکردش راضی هستیم.
 • ایران بورچین

  با اونکه یکسال از نصب دوربین هایی که برامون نصب کردید میگذره اما هنوز کیفیتش مثل روز اولشه خواستم تشکری کرده باشم.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4