بهترین نوع باتری برای استفاده در UPSها کدامند؟

منتشرشده در آموزش های سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)

 

باتری های قابل استفاده در ups ها عموما باتری های ثانویه با قابلیت شارژ مجدد هستند اما در انتخاب نوع باتری ها باید به مواردی چند توجه خاص معطوف گردد که از جمله می توان به دما و رطوبت محیط با قابلیت انفجار بالا، اثرات محیطی باتری و... اشاره نمود. محدودیت های مربوط به شارژ و دشارژ مربوط به مدت زمان دشارژ باتری و مدت زمان شارژ یا منبع موجود برای شارژ و... نیز وجود دارند و یا محدویت های مربوط به مشخصات فیزیکی باتری یا ساختار آن مانند: وزن، ابعاد، ایجاد گازهای تولید شده در زمان شارژ و دشارژ و راندمان چرخه شارژ و دشارژ و در پایان به ملاحظات قیمت و ضریب اطمینان اشاره نمود. در ادامه به معرفی باتری های مورد استفاده در شرایط عمومی تر پرداخته و با توجه به اهمیت نسبی هریک از پارامترها به دسته بندی پیش رو خواهیم رسید

الف) محدودیت های محیطی

۱ـ دما: دمای محیط نصب باتری شامل متوسط دما، حداقل و حداکثر آن یکی از عوامل موثر در انتخاب نوع باتری است. معمولا برای استفاده باتری در دمای خیلی پایین و یا خیلی بالا از باتری های نیکل کادمیوم استفاده می گردد. این نوع باتری علاوه بر محدوده وسیع دمای کار، طول عمر بالا، از قیمت به نسبت بالاتری در حدود ۱۰ تا ۱۵ برابری در مقایسه با باتری های سرب اسیدی برخوردار است. عموما در محیط هایی با تغییرات دمایی بین صفر تا چهل درجه سانتی گراد، باتری های سرب اسیدی دارای صرفه اقتصادی و کاربرد مناسب تری هستند.

batrey

۲ـ رطوبت: معمولا از پوشش EPOXY برای حفاظت ترمینال و اتصالات باتری ها در محیط های دارای رطوبت نامتعارف و بالا استفاده گردیده تا علاوه بر افزایش طول عمر باتری موجب کاهش هزینه ها نیز گردد.

۳ـاثرا ت زیست محیطی: در بعضی موارد با توجه به موارد موجود در محیط و همچنین اثرات گازهای متصاعد شده از باتری، مجبور به استفاده از باتری های خاص اجتناب ناپذیر می گردد که در اینگونه موارد از باتری های SEALED می توان استفاده نمود. چرخه شارژ و دشارژ در اینگونه از باتری ها در یک سلول بسته انجام شده که همین امر (سلول سیلد شده) باعث خنثی شدن تأثیرات نامطلوب فعالیت باتری در فضای نصب آن گردیده لذا به راحتی قابل نصب در فضای محل کار کاربران خواهد بود.

ب) شارژ و دشارژ و محدودیت های آن

۱ـ شارژ و محدودیت های آن: همیشه نسبت جریان دشارژ به ظرفیت نامی باتری یک مقدار تعیین کننده در مدت زمان برق دهی باتری و طول عمر مفید آن باتری محسوب می شود. در باتری های ثانویه (قابل شارژ) کم بودن این نسبت باعث می شود تا باتری بتواند درصد بیشتری از انرژی شیمیایی خود را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید. لذا تولید باتری های مختلف برای تأمین انرژی و برق دهی در زمان های مختلف با قابلیت شارژ مجدد و استفاده گسترده ای که در صنایع مختلف با کاربردهای متفاوت کاملا الزامیست لذا باتری های نیکل کادمیم در انواع دشارژ سریع کمتر از نیم ساعت و دشارژ متوسط بین نیم تا سه ساعت و دشارژ آهسته یک ساعت به بالا طراحی و ساخته شده اند در باتری های سرب اسیدی نیز ظرفیت نامی آن براساس مدت زمان دشارژ باتری بیان می گردد. پس می بایست در انتخاب باتری پس از تعیین نوع آن (سرب - اسید، نیکل، کادمیم و...) به مدت زمان دشارژ آن به منظور محاسبه ظرفیت مورد نیاز توجه گردد. به عبارت دیگر در باتری های با ظرفیت نامی ۱۰۰ آمپر ساعت و با زمان های دشارژ ۲۰ساعت و ۱۰ ساعت و ۵ ساعت و HIGH RATE ظرفیت های واقعی متفاوت می باشند.

۲ـ شارژ و محدودیت های آن: هریک از انواع باتری های ثانویه جهت شارژ مجدد محدودیت ها متعلق به خود را دارند که به عنوان (مثال MEMORY EFECT در بانری نیکل – کادمیم، حداقل و حداکثر جریان شارژ متفاوت در باتری ها، حداکثر جریان موجود در لحظه انواع سلول های خورشیدی، ولتاژ شناور و وابستگی آن به دمای محیط، ولتاژ شارژ چرخه ای و شناور و...) این ملاحظات باعث می شوند که استفاده از شارژ متناسب با نوع باتری الزامی می گردد. بنابراین استفاده از انواع شارژ در شرایط و کاربردهای مختلف امکان پذیر نیست و در صورت نیاز به تغییر مدل باتری در سیستم های عملیاتی ،نیاز به تغییر شارژ نیز الزامی است.

HZDGHD

پ) قیمت، طول عمر و ضریب اطمینان و ملاحظات آن:

با در نظر گرفتن طول عمر و ضریب اطمینان از عملکرد صحیح، در بسیاری از موراد، قیمت باتری به عنوان یک پارامتر نهایی در تصمیم گیری مؤثر است.

ظرفیت نامی در باتری های سرب اسیدی: همانگونه که می دانیم در تئوری، ظرفیت یک باتری عبارتست از حاصل ضرب جریان کشیده شده از باتری در مدت زمانی که باتری قادر به تأمین آن جریان می باشد قبل از آنکه ولتاژ آن از یک مقدار مشخص برای هر سلول کمتر شود. به طور مثال ظرفیت یک باتری که بتواند برای مدت ۲۰ ساعت جریانی معادل ۵ آمپر را قبل از آنکه ولتاژ ان به ۱/۷۵ ولت برای هر سلول برسد تأمین نماید، معادل ۱۰۰ آمپر ساعت می نامند. در تئوری، این باتری باید جریان ۱ آمپر را برای مدت ۱۰۰ ساعت و جریان ۱۰۰ آمپر را برای مدت ۱ ساعت تامین نماید. اما در عمل ظرفیت واقعی یک باتری تابعی از نسبت جریان دشارژ به ظرفیت نامی آن می باشد. به همین دلیل ظرفیت نامی به همراه زمان قابل دسترسی به آن ظرفیت (عموما ۱۰ساعت، ۲۰ساعت و مواردی ۵ساعت) بر روی باتری حک می شود. در این حالت در یک باتری ۱۰۰ امپر ساعت با زمان دشارژ ۱۰ ساعت شما می توانید جریان ۱۰ آمپر را برای مدت ۱۰ساعت و یا ۵ امپر را برای مدت ۲۰ساعت داشته باشید. در زمان های دشارژ طولانی تر از مقدار حک شده بر روی باتری این رابطه (با دقت بالایی) خطی می ماند. اما در زمان های دشارژ کمتر، (مطابق منحنی های ارائه شده توسط تولیدکننده) از ظرفیت واقعی باتری کاسته می شود. به طور میانگین باتری هایی با ضریب تخلیه ۱۰ساعت تحت دشارژ یک ساعت تنها می تواند ۵۵ تا ۶۲ درصد از ظرفیت نامی خود را ارائه نمایند یعنی ۵۵ آمپر تا ۶۲ آمپر برای باتری ۱۰۰ آمپر ساعت، این مقدار برای باتری های با ضریب ۲۰ساعت بین ۵۰ تا ۵۷ درصد متغیر است.

بنابراین برای انتخاب باتری جهت UPSهایی که مدت برق دهی در آنها کمتر از ۳ ساعت است استفاده از باتری های HIGH/RATE اقتصادی تر می باشد. یعنی به ازاء قیمت، حجم و وزن کمتر می توان انرژی بالاتری بدست آورد. در باتری های HIGH RATE با تخلیه باتری در زمان یک ساعت ۶۵ تا ۷۰ درصد ظرفیت نامی باتری بدست خواهد آمد. بدیهی است در زمان های دشارژ کمتر از ۳۰ دقیقه اختلاف ظرفیت واقعی باتری های HIGH RATE و معمولی بیشتر نیز خواهد شد.

ظرفیت واقعی باتری براساس زمان تخلیه

باتری های HIGH RATE

باتری با ضریب ۲۰ ساعت

باتری با ضریب ۱۰ ساعت

زمان تخلیه

۴۸%

۲۶%

۳۳%

۷ دقیقه

۵۸%

۳۷%

۴۴%

۱۵ دقیقه

۶۵%

۴۸%

۵۵%

۳۰ دقیقه

۶۹%

۵۴%

۶۰%

۱ ساعت

۸۹%

۷۵%

۸۰%

۲ ساعت

۹۲%

۸۰%

۸۵%

۳ ساعت

۹۸%

۸۳%

۸۸%

۵ ساعت

۱۰۵%

۹۵%

۱۰۰%

۱۰ ساعت

۱۰۶%

۱۰۰%

۱۰۲%

۲۰ ساعت

و البته این تنها تفاوت باتری HIGH RATE  با باتری های معمولی نیست. هنگام تخلیه باتری های معمولی با جریان بالاتر از ۲۰ برابر ظرفیت نامی باتری، (UPSهایی با مدت برق دهی کمتر از نیم ساعت این شرایط را به باتری تحمیل مِی نماید پس در این نوع از UPSها استفاده از باتری های HIGH RATE اجتناب ناپذیر است) حرارت ایجاد شده در آن باتری ها باعث کاهش شدید عمر مفید باتری ها می گردد. مناسب ترین نوع باتری برای UPS نوع سرب اسید (Lead-Acid) بوده و بیشتر با درپوش کاملا بسته مورد استفاده داشته و دارای ولتاژ ۱۲ ولت می باشد. در صورت نیاز به طول عمر بالای ۱۰سال به طور معمول از نوع نیکل کادمیم استفاده می گردد. نوع دیگری از باتری از سری نیکل متال هیبرید وجود دارد که رنج جریان آن سه هزار آمپر ساعت بوده و دارای طول عمر حدود ۲۵سال می باشند.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته CNB

دوربین CNB کره ای

خواندن 2229 دفعه

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

دفتر مركزى شركت آراد تصوير

آدرس:تهران ،خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ولی عصر،خیابان فرشید ، پلاك ٨ ، طبقه ۳ ، واحد۱۵

شماره تلفن های: ۸۸۸۰۶۹۵۰ - ۸۸۹۸۶۲۲۸ - ۸۸۹۸۶۲۲۷ - ۰۲۱ 

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • انتشارات نشر جنگل

  شرکت آراد تصویر دوربین های با کیفیتی برامون نصب کردند که هم قیمت خوبی داشت وهم از خدمات خوبی برخورداره خواستم تشکری کرده باشم.
 • داروسازی بهوزان

  دوربین هاتون خیلی خوب بود از نصب سریع و خوبتون ممنونیم.
 • هواپیمایی قشم

  پس از کلی جستجو شرکت آراد تصویر رو پیدا کردیم و با خرید دوربین هامون از این شرکت و عملکردش راضی هستیم.
 • ایران بورچین

  با اونکه یکسال از نصب دوربین هایی که برامون نصب کردید میگذره اما هنوز کیفیتش مثل روز اولشه خواستم تشکری کرده باشم.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4