راهنمای خرید کابل شبکه اترنت ( قسمت اول )

منتشرشده در مقالات سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

راهنمای خرید کابل شبکه اترنت 

دوربین مدار بسته

کابل شبکه (اترنت) برای اتصال سیمی کامپیوتر به شبکه، مودم و روتر مورد استفاده قرار می گیرد. کابل اترنت، داده را از طریق جفت سیم های مسی به هم تابیده یا سیم های (Solid Core استخوانی) که به کانکتورهای RJ-45 متصل می شود، انتقال می دهند. این زوج کابل های به هم تابیده از چهار جفت سیم مسی به هم پیچیده مسی ساخته شده اند.

در برخی موارد، تنها از دو زوج سیم مسی (۴رشته) برای انتقال اطلاعات استفاده می شود، اما در کابل هایی که سرعت انتقال اطلاعات بالاتری دارند، هر چهار جفت سیم (۸رشته) مورد استفاده قرار می گیرند. در اغلب موارد اتصالات سیمی با ثبات تر و مورد اعتمادتر از اتصالات بی سیم هستند. همچنین می توان از انواع مختلفی از کابل ها برای کاربردها و مسافت های متفاوت استفاده کرد.

KABLE1

در اغلب کابل های شبکه (Ethernet) با افزایش مسافت سیگنال ها افت پیدا می کنند. همچنین نوع کابلی که استفاده می شود، بر سرعت و اتصال شبکه تأثیر بسزایی دارد، از این رو مهم است که برای هر کاربرد خاص، کابل مناسبی انتخاب شود.

انتخاب یک کابل شبکه مناسب، به نوع شبکه، سرعت، مسافت، ناحیه پوشش داده شده و عملکرد کابل وابسته است.

انواع کابل شبکه

امروزه کابل های شبکه گوناگونی در بازار یافت می شوند. این کابل های متنوع، معمولا در دسته بندی های مشخصی قرار می گیرند، همچنین این کابل ها را می توان از طریق انواع پلاگ های استفاده شده در آنها از یکدیگر متمایز نمود.

دسته بندی کابل اترنت

دسته بندی کابل های شبکه توسط انجمن صنایع الکترونیک و انجمن صنعت مخابرات (EIA / TIA) مشخص شده است. این دسته بندی براساس عملکرد و کارایی هر کابل، سرعت، فرکانس شبکه و یا همان پهنای باندی که پشتیبانی می کند تعیین شده است.

KABLE2

جدول زیر حاوی مختصری از رایج ترین کابل های شبکه است.

توضیحات

انواع کابل شبکه

در اکثر شبکه های قدیمی تر از کابل Cat3 استفاده شده و امروزه این نوع کابل به راحتی در دسترس نمی باشد. این کابل شبکه، از MHz16 پهنای باند، ۱۰ مگابیت در ثانیه اتصال شبکه پشتیبانی می نماید، همچنین از کابل Cat3 می توان برای سیستم های تلفنی و Voice استفاده نمود.

Cat 3

کابل Cat5 در شبکه های قدیمی تری که از کابل Cat3 استفاده شده است، کاربرد دارد با این تفاوت که از پهنای باند MHz100 و سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می نماید.

Cat 5

کابل Cat 5E نسخه بهبود یافته و شایع تر کابل Cat5 است. همچنین این کابل در عین حالی که سرعت انتقال اطلاعات را افزایش می دهد، از نظر اقتصادی نیز به صرفه می باشد. کابل Cat 5E از تداخل الکترومغناطیسی جلوگیری کرده و از سرعت شبکه 1000/100/10 مگابیت بر ثانیه و از پهنای باند MHz100 تا MHx400 پشتیبانی می نماید. کابل شبکه Cat 5E با سرعت ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه به عنوان کابل شبکه Gigabit اترنت نیز مرسوم است. در این کابل از هر چهار جفت سیم به هم تابیده برای انتقال داده استفاده می شود.

Cat 5E

کابل Cat6 با تمام کابل های دیگر سازگار است. این کابل شبکه مانند کابل های Cat 5E هستند، اما دارای سیم های ضخیم تری هستند. کابل شبکه Cat6 با نام کابل Gigabit Ethernet مرسوم شده اند. کسانی که فکر ارتقاء کابل های شبکه خود هستند، باید بدانند که اگر از کابل های Cat6 استفاده نمایند، نیازی بروزرسانی مجدد کابل های شبکه در آینده ای نزدیک نخواهند داشت. به هنگام نصب این کابل ها در شبکه هایی با سرعت ۱۰ گیگابایت در ثانیه، می توان از کابل های CAT6 برای مسافت هایی تا ۶۰۰ متر و از کابل های Cat a6 برای مسافت هایی تا ۱۰۰ متر استفاده نمود.

Cat 6

کابل Cat7 با عنوان کابل Class نیز شناخته شده است. این کابل، پهنای باند تا MHz ۶۰۰ پشتیبانی می نماید، اما برای شبکه های خانگی مناسب نیست.

Cat7

همانطور که در جدول بالا ذکر شد، کابل Cat 5E رایج ترین کابل بین کابل های شبکه بوده و از نظر اقتصادی نیز به صرفه می باشد.

سوکت های کابل شبکه

کابل های شبکه، در هر پایانه خود دارای یک سوکت می باشند. نوع سوکت و یا اتصال هر کابل به نحوه استفاده از آن وابسته است. معمول ترین کابل ها رایج با عنوان Straigh-through شناخته شده اند.

SOKET2

سیم های رنگی کوچکتر که کابل را تشکیل می دهند، دارای یک ترتیب رنگی یکسان از جهت چپ به راست می باشند. این کابل ها، برای اتصال دو دستگاه مختلف مانند یک کامپیوتر به یک هاب یا سوئیچ، یا یک روتر به یک سوئیچ استفاده می شود. یک کابل Crossover، ترتیب رنگی متفاوتی در دو انتها دارد. این نوع کابل برای اتصال دو دستگاه مشابه به یکدیگر بدون استفاده از سوئیچ شبکه است. به عبارت دیگر، یک کابل Crossover برای اتصال مستقیم یک کامیپوتر به یک کامپیوتر دیگر، و یا اتصال یک سوئیچ به سوئیچ دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

SOKET1

امروزه با توجه به تغییر فن آوری در پورت اترنت کامپیوترها یا سوئیچ ها، عموما نیازی به استفاده از کابل Crossover وجود ندارد.

ادامه مقاله در قسمت دوم

 

 

 

خواندن 1960 دفعه

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

دفتر مركزى شركت آراد تصوير

آدرس:تهران ،خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ولی عصر،خیابان فرشید ، پلاك ٨ ، طبقه ۳ ، واحد۱۵

شماره تلفن های: ۸۸۸۰۶۹۵۰ - ۸۸۹۸۶۲۲۸ - ۸۸۹۸۶۲۲۷ - ۰۲۱ 

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • انتشارات نشر جنگل

  شرکت آراد تصویر دوربین های با کیفیتی برامون نصب کردند که هم قیمت خوبی داشت وهم از خدمات خوبی برخورداره خواستم تشکری کرده باشم.
 • داروسازی بهوزان

  دوربین هاتون خیلی خوب بود از نصب سریع و خوبتون ممنونیم.
 • هواپیمایی قشم

  پس از کلی جستجو شرکت آراد تصویر رو پیدا کردیم و با خرید دوربین هامون از این شرکت و عملکردش راضی هستیم.
 • ایران بورچین

  با اونکه یکسال از نصب دوربین هایی که برامون نصب کردید میگذره اما هنوز کیفیتش مثل روز اولشه خواستم تشکری کرده باشم.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4