ارتقاء کیفیت سیستم های آنالوگ با دوربین مدار بسته 960H

منتشرشده در مقالات سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

با ظهور نمایشگرهای HD انتظارها برای داشتن تصاویر با کیفیت بالا از دوربین های نظارت تصویری بالا رفت. گرچه  دوربین IP   و HD-SDI کیفیت قابل قبولی ارائه می دهند اما در صنعت دوربین های آنالوگ تلاشی برای داشتن تصاویر با کیفیت تر صورت نمی گرفت. طی چند سال اخیر تلاش هایی برای بالا بردن کیفیت تصاویر آنالوگ صورت گرفته که به تکنولوژی 960H یا 700TVL معروف شده. در ادامه ما به چگونگی عملکرد این سیستم و مقایسه آن با سیستم های دیگر می پردازیم.

960H چیست؟

حرف H به کلمه HORIZONTAL (افقی) و ۹۶۰ به تعداد پیکسل های افقی اشاره دارد، و اندازه تصویر در این سیتم ۴۸۰*۹۶۰ پیکسل می باشد. از آنجایی که در دوربینهای مدار بسته  معمولا از معیار TVL برای مشخص نمودن کیفیت تصاویر استفاده می شود باید گفت این سیستم تصاویر با کیفیت 650TVL در حالت رنگی و 700TVL در حالت سیاه و سفید ارائه می دهد، از همین رو این سیستم به عنوان 700TVL نیز شناخته می شود. اما باید توجه داشت که تمامی دوربینهای 700TVL قادر به ارائه تصاویر 960H نیستند، برای اطمینان از این مورد باید به مشخصه دوربین توجه داشت.

960H

تفاوت 960H با سیستم های قبلی

برای درک بهتر این سیستم با سیستم های قبلی بهتر ابتدا به مقایسه کیفیت تصاویر ارائه شده توسط آنها بپردازیم. یکی از ابتدایی ترین سیستم های مورد استفاده در نظارت تصویریCIF بود که در آن امکان ذخیره سازی تصاویر با اندازه ۲۴۰*۳۶۰ پیکسل با سرعت ۳۰فریم در ثانیه فراهم بود. CIF برای سال ها مورد استفاده در سیتم های نظارت تصویری بود و حتی هم اکنون نیز در بسیاری از سیستم های خانگی ارزان قیمت که در پهنای باند، انتقال تصاویر محدودیت دارند و یا نیازمند هزینه ذخیره سازی پایین هستند به کار گرفته می شود. مشخص است که با توجه به رزولوشن پایین، در تصاویر ضبط شده توسط سیستم های CIF تشخیص جزئیات امکان پذیر نیست. پس از آن 2CIF،VGA و D1 معرفی شدند که از این بین D1، که به آن 4CIF نیز گفته می شود، با توجه به کیفیت تصویر ۴ برابری نسبت به CIF مورد استقبال بیشتری قرار گرفت و برای سال ها به عنوان بهترین سیستم آنالوگ نمایش و ذخیره سازی تصاویر باقی ماند.

تمامی این سیستم ها از نسبت تصویر ۴:۳ استفاده می کردند که تا قبل از ظهور نمایشگرهای HD مناسب به نظر می رسید اما 960H از نسبت تصویر ۱۶:۹ استفاده می کند که برای استفاده در نمایشگرهای عریض بسیار مناسب است. تصاویر 960H نسبت به D1، ۳۴% بزرگتر هستند. این افزایش در اندازه تصاویر علاوه بر بهبود کیفیت و بالا بردن جزئیات تصاویر مزایای دیگری نیز دارد.

زمان نمایش تصاویر D1 در مانیتورهای عریض تصاویر به صورت کشیده در می آیند و اشیاء در اندازه واقعی خود دیده نمی شوند این مشکل با افزایش اندازه تصاویر در 960H حل شده و تصاویری با اندازه واقعی و با جزئیات بیشتر داریم.

باید توجه داشت که این افزایش اندازه به معنی داشتن زاویه دید بیشتر نیست. چون زاویه دید دوربین به اندازه لنز و سنسور تصویر مورد استفاده در آن بستگی دارد. در اکثر دوربین ها از جمله دوربین 960H   یا D1 از سنسور 1/3 یا 1/4 استفاده می شود و اندازه لنز نیز بسته به نوع دوربین قابل تغییر است. از همین رو داشتن تصاویر عریض تر در دوربین های 960H به معنی داشتن زاویه دید بیشتر نیست بلکه تعداد پیکسل های افقی تصویر بیشتر شده که باعث بهبود کیفیت تصویر و عریض شدن آن می شود.

SDAD

گرچه با افزایش ۳۴ درصدی کیفیت تصاویر در این سیستم، فاصله زیادی با تصاویر کیفیت دوربین های IP و HD-SDI داریم. اما با توجه به موارد استفاده سیستم های آنالوگ سادگی به کارگیری و قیمت ارزان تر آنها استقبال از این دوربین ها روز به روز در حال گسترش است. همچنین در سیستم های IP و HD-SDI از سنسور تصویر CMOS استفاده شده که در مقایسه با CCD در محیط های کم نور ضعیف تر عمل می کند. سیستم 960H علاوه بر ارائه تصاویر مناسب در محیط های با نور کم از WDR مناسبی برخوردار است.

ارتقاء سیستم از D1 به 960H

برای ارتقاء سیستم نظارت تصویری از D1 یا CIF به 960H هیچ نیازی به تغییر کابل کشی نیست و می توان از کابل ها و کانکتور های BNC موجود استفاده کرد. تنها کاری که باید انجام دهید تعویض دوربین های قدیمی خود با دوربین های 960H و تعویض DVR خود با یک دستگاه 960H می باشید. بسیاری از کاربران در حال حاضر از دوربین های D1 استفاده می کنند و از کیفیت آنها رضایت دارند ولی تمایل دارند که سیستم خود را به 960H ارتقاء دهند، اما به علت کمبود بودجه قادر به تغییر همزمان تمامی سیستم نیستند. سیستم 960H این امکان را برای شما ایجاد می کند که با تغییر تدریجی سیستم از مزایای سیستم 960H بهره مند شوید. در این موارد سه حالت ممکن است پیش بیاید:

۱ـ از دوربین های 960H به همراه DVRهای CIF یا D1 استفاده کرد، در این صورت در خروجی DVR تصاویر با همان کیفیت سابق ارائه خواهند شد. اما می توان در آینده با استفاده از یک DVR960H یک سیستم 960H کامل داشت.

۲- از دوربین های معمولی به همراه دی وی آر 960H استفاده کرد با این کار دی وی آر برای رساندن اندازه تصویر به 960H، اندازه تصاویر را در جهت عرضی افزایش می دهد که باعث می شود تصاویر در خروجی تا حدی کشیده شوند. البته بسیاری از افراد متوجه این تغییر در اندازه تصویر نمی شوند و می توان در آینده به مرور دوربین ها را با دوربین های 960H تعویض کرد.

۳ـ  ترکیبی از دوربین های D1 و 960H به همراه دی وی آر 960H استفاده کرد  به این ترتیب که در محیط هایی که نیاز به تصاویر با کیفیت بهتر داریم دوربین های 960H را جایگزین دوربین های قدیمی کنیم. با این کار تصاویر این دوربین ها را در خروجی با کیفیت 960H خواهیم داشت و تصاویر دوربین های قدیمی نیز مانند حالت قبلی خواهند بود.

ملاحظه می کنید که سیستم 960H سیستمی بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی مِی توان آن را جایگزین سیستم های آنالوگ فعلی کرد انتقال تصویر نیز همانند سیستم آنالوگ باقی می ماند.

گرچه برای استفاده از سیستم HD-SDI نیز نیازی به تغییر در کابل کشی و کانکتورهای BNC نمی باشد اما باید توجه داشت که HD-SDI و 960H دو سیستم کاملا متفاوت هستند و تنها شباهت آنها استفاده از کابل های کواکسیال و کانکتورهای BNC است. سیستم HD-SDI یک سیستم تصویری دیجیتال است که قادر به ارائه تصاویر با کیفیت 1080P است، اما برای به کارگیری آن شما علاوه بر خرید دوربین های آنالوگ معمولی و HD-SDI باید از دی وی آر مخصوص این سیستم یا دی وی آرهای ترکیبی که از هر دو نوع دوربین های HD-SDI قادر به کار کردن با دی وی ارهای معمولی نیستند. همچنین در سیستم HD-SDI طول کابل مورد استفاده نمی تواند از ۱۰۰متر بیشتر باشد و برای استفاده در مسافت های بیشتر باید از تقویت کننده های مخصوص در مسیر کابل استفاده کرد. به لحاظ قیمت نیز سیستم های HD-SDI گران تر هستند. لذا مقایسه این دو سیستم با توجه به کیفیت تصاویر و کارکردهای متفاوت آنها صحیح نمی باشد.

در نهایت اگر تصمیم ارتقاء سیستم خود به 960H را دارید، توجه داشته باشید که در حال حاضر تولیدکننده های بسیاری مدعی تولید دوربین های 960H هستند در حالی که این چنین نیست و بسیاری سیستم های ارائه شده توسط آنها قادر به ارائه تصاویر 960H نمی باشند. لذا لازم است در هنگام خرید به مشخصه های دوربین توجه داشت و از تولیدکنندگان معتبر خرید کرد.

دوربین تحت شبکه CNB

خواندن 3945 دفعه

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

دفتر مركزى شركت آراد تصوير

آدرس:تهران ،خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ولی عصر،خیابان فرشید ، پلاك ٨ ، طبقه ۳ ، واحد۱۵

شماره تلفن های: ۸۸۸۰۶۹۵۰ - ۸۸۹۸۶۲۲۸ - ۸۸۹۸۶۲۲۷ - ۰۲۱ 

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • انتشارات نشر جنگل

  شرکت آراد تصویر دوربین های با کیفیتی برامون نصب کردند که هم قیمت خوبی داشت وهم از خدمات خوبی برخورداره خواستم تشکری کرده باشم.
 • داروسازی بهوزان

  دوربین هاتون خیلی خوب بود از نصب سریع و خوبتون ممنونیم.
 • هواپیمایی قشم

  پس از کلی جستجو شرکت آراد تصویر رو پیدا کردیم و با خرید دوربین هامون از این شرکت و عملکردش راضی هستیم.
 • ایران بورچین

  با اونکه یکسال از نصب دوربین هایی که برامون نصب کردید میگذره اما هنوز کیفیتش مثل روز اولشه خواستم تشکری کرده باشم.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4