آیا نصب دوربین مدار بسته جرم است؟

منتشرشده در مقالات سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

امروزه با افزایش جمعیت و تمرکز آن در شهرها و تغییر سبک زندگی مردم، نیاز به امنیت بیشتر، جزء لاینفک زندگی شهرنشینی شده است که همواره در پی یافتن راهکارهای مناسب و کم هزینه به نصب دوربین مدار بسته در اماکن و مکان های مختلف مواجه می شویم. حال واقعا جای سوال این است که ‹‹آیا نصب دوربین مدار بسته جرم است؟›› در واقع ذهن بیشتر مشتریان دوربین مدار بسته به دنبال جواب این سوال است که آیا منع قانونی برای نصب دوربین مدار بسته وجود دارد؟

MM1

در پاسخ باید اشاره کرد به صورت کلی نه تنها نصب دوربین مدار بسته به وسیله مراجع قانونی تقبیح نشده بلکه در راستای پیشگیری از وقوع جرائم توسط بزه کاران بسیار موثر بوده و باعث افزایش هزینه های اعمال مجرمانه برای این گونه افراد گردیده است. با توجه به بازدارندگی بسیار شدید نصب دوربین مدار بسته، تنها در شرایط خاصی استفاده از دوربین مدار بسته ممنوع می باشد.

ـ محل های متفاوت نصب دوربین مدار بسته از نظر قانونی

ـ نصب دوربین مدار بسته در محیط عمومی: در خصوص نصب دوربین مدار بسته در محیط های عمومی برای امنیت بیشتر، تاکنون هیچ گونه منع قانونی لحاظ نگردیده است مگر در مواردی خاص که مجاورت با مکان های حساس مانند مناطق نظامی و یا امنیتی، باعث ایجاد محدودیتی گردیده باشد. قابل ذکر است که طبق ماده قانونی ۱۲۵۷ قانون مدنی، فیلم و عکس ضبط شده توسط دوربین هنگام وقوع جرم جزء ادله اثبات جرم نیست و تنها می تواند در کنار سایر دلایل در اقناع قاضی موثر بوده و باعث افزایش علم قاضی در پرونده های کیفری گردد.

MM9

ـ نصب دوربین مدار بسته در ساختمان ها و مشاعات آن: در خصوص نصب دوربین مدار بسته در مشاعات ساختمان ها، مانند پارکینگ، حیاط، راه پله، پشت بام و غیره... منع قانونی وجود ندارد و تنها تأییدیه کتبی توسط اعضای مجتمع ساختمان کفایت می نماید. در صورت تأیید مجمع ساختمان بر امر نصب دوربین مدار بسته، این نظر به نظر منفرد ساکنین ارجعیت داشته و در صورت وجود مشکل در مسیر دریافت تأییدیه مجمع اعضاء ساختمان می توانند از طریق دریافت مجوز کتبی از مراجع ذیصلاح قانونی نسبت به نصب دوربین مدار بسته در محیط های مشاع اقدام نمایند.

ـ نصب دوربین مداربسته در محیط های خصوصی: رعایت حریم خصوصی و شخصی افراد از لحاظ قانونی دارای اهمیت بسیار ویژه ای بوده و نصب دوربین مدار بسته در محیط هایی که به حریم شخصی افراد مربوط می گردد (محیط داخلی منزل، اتاق خواب افراد، اتاق رخت کن و...) دارای اشکال بوده و برای نصب دوربین مدار بسته در این گونه محیط های خصوصی، داشتن مجوزهای رسمی الزامی خواهد بود.

MM8

ـ نصب دوربین مدار بسته مخفی: به صورت کلی نصب دوربین مدار بسته به هر شکل ممکن (در محیط خصوصی یا مشاعات) نیازمند کسب مجوز قانونی از مراجع ذیصلاح می باشد و در صورت نصب دوربین مدار بسته مخفی بدون داشتن مجوز قانونی حتی در منزل خود فرد، جرم تلقی شده و از لحاظ قانونی امکان پیگرد قضایی و پرداخت جریمه های سنگین را در پی خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است در هنگام نصب دوربین مدار بسته در محیط، اطلاع رسانی کتبی انجام گیرد تا علاوه بر بازدارندگی از وقوع جرم، اطلاع از وجود دوربین مدار بسته بر همگان آشکار گردد. در صورتی که با تهدید، تخریب یا خطرات امنیتی در محیط های غیرمجاز برای نصب دوربین مواجه هستند که نیاز به نصب دوربین مدار بسته بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد، می بایست با مراجعه به نیروی انتظامی پس از طرح شکایت در مراجع ذیصلاح قانونی و کسب مجوزهای لازم، اقدام به نصب دوربین مدار بسته در محل مورد نیاز نمایید.

MAKHFE

برابر اصل ۲۲ قانون اساسی آمده است که حیثیت، جان، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است، مگر در مواردی که قانون تجویز کند و همچنین برابر اصل ۲۵ قانون اساسی نیز هرگونه تجسس را ممنوع دانسته است اما از سوی دیگر، در تمامی قوانین حقوقی کشور، توسط قانون گذار و مجری و حتی قوه قضائیه به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم و انجام کارهای بازدارنده از اجرای جرم تأکید بسیاری شده است. در واقع باید دید که نصب دوربین مدار بسته در حریم شهرها جزء کدام دسته قرار می گیرد، نقض حقوق و حریم خصوصی افراد و یا عامل پیشگیرنده از وقوع جرم؟

شرکت صنایع و تجهیزات آراد تصویر به عنوان یکی از شرکت های برتر در زمینه واردات، مشاوره، فروش و نصب دوربین های مدار بسته با قیمت و کیفیت عالی و بسیارمناسب با برندهای کره ای CNB و MICRONIX در خدمت هموطنان عزیر می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش فروش تماس حاصل نمایید.

خواندن 13408 دفعه

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

دفتر مركزى شركت آراد تصوير

آدرس:تهران ،خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ولی عصر،خیابان فرشید ، پلاك ٨ ، طبقه ۳ ، واحد۱۵

شماره تلفن های: ۸۸۸۰۶۹۵۰ - ۸۸۹۸۶۲۲۸ - ۸۸۹۸۶۲۲۷ - ۰۲۱ 

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • انتشارات نشر جنگل

  شرکت آراد تصویر دوربین های با کیفیتی برامون نصب کردند که هم قیمت خوبی داشت وهم از خدمات خوبی برخورداره خواستم تشکری کرده باشم.
 • داروسازی بهوزان

  دوربین هاتون خیلی خوب بود از نصب سریع و خوبتون ممنونیم.
 • هواپیمایی قشم

  پس از کلی جستجو شرکت آراد تصویر رو پیدا کردیم و با خرید دوربین هامون از این شرکت و عملکردش راضی هستیم.
 • ایران بورچین

  با اونکه یکسال از نصب دوربین هایی که برامون نصب کردید میگذره اما هنوز کیفیتش مثل روز اولشه خواستم تشکری کرده باشم.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4