پهنای باند مورد نیاز برای نظارت ویدئویی در دوربین مدار بسته

منتشرشده در مقالات سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

زمانی که از دوربین مدار بسته آی پی IP ، مگاپیکسل، دستگاههای ان وی آرNVR و یا حتی دستگاههای دی وی آرDVR استفاده می کنید، دانستن نکات مقدماتی مربوط به میزان پهنای باند موجود و به علاوه میزان پهنای باند مورد نیاز، نقش مهمی را در برنامه ریزی، طراحی و استفاده از سیستم های نظارت ویدئویی آی پی IP ایفا می کند. افرادی که به نوعی در این صنعت اشتغال دارند، لازم است درک درستی از اصول اولیه ای داشته باشد که گویای اهمیت فاکتور پهنای باند در نظارت ویدئویی است.

ADSL

میزان پهنای باند موجود چقدر است؟

برای اینکه بفهمیم چه مقدار پهنای باند در دسترس داریم، نخست باید بدانیم با چه مکان هایی ارتباط برقرار می کنیم. در این حالت، درست مثل رانندگی، یک نقطه مبدأ و یک مقصد داریم؛ به عنوان مثال، از دفتر شعبه خود به شعبه مرکزی. با این حال، برخلاف رانندگی، میزان پهنای باند در دسترس، می تواند به طور قابل توجهی متناسب مقصد، تغییر کند. مهمترین فاکتور در تعیین میزان پهنای باند در دسترس، این است که بدانیم ارتباط دلخواه ما قرار است بین دو ساختمان مختلف برقرار شود و یا تنها در یک ساختمان باشد. به عنوان مثال:

پهنای باند کلی موجود

در تنها یک ساختمان: 70Mb/s تا 700Mb/sدر ساختمان های مختلف: 5Mb/s تا 5Mb/s

میزان پهنای باند در دسترس، که از دفتر کار شما به یک دفتر همکار در همان ساختمان ارتباط برقرار می کند، می تواند ۲۰۰ بار بیشتر از پهنای باند حالتی باشد که از دفتر کار شما به یک شعبه دیگر، در ساختمان دیگری، باشد. این مساله در ۹۰ درصد مواقع یا بیشتر، صحت دارد. در شرایط پهنای باند در دسترس حتی می تواند بیشتر باشد:

ساختمان های مختلف اما در یک محوطه.

در مرکز تجاری یک شهر بزرگ.

در صورتی که شرکت از نوع مخابراتی یا تحقیقاتی باشد.

آنچه میزان دسترسی به پهنای باند را تعیین می کند، هزینه اعمال شبکه ها بین ساختمان های مختلف است. نوعی از پهنای باند به نام شبکه گسترده، اغلب به وسیله شرکت های مخابراتی تهیه می شود. یکی از مثال های متداول، مودم کابلی یا دی اس ال است، که می تواند 0.5Mb/s تا 5Mb/s را با قیمت ۵۰ تا ۱۵۰ دلار در ماه فراهم کند. مثال دیگر T1 است، که پهنای باند 1.5Mb/s را به ازای ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه در اختیار قرار می دهد. پهنای باند بیشتر از این مقدار، عموما بسیار گران قیمت خواهد بود. اغلب، گرفتن پهنای باند 10Mb/s می تواند هزاران دلار در ماه هزینه در بر داشته باشد. بسیاری از افراد ممکن است به فیبر نوری اشاره کنند، ولی این گزینه نیز تا سال های آینده به طور گسترده ای قابل استفاده نخواهد بود. استفاده از فیبر نوری تا خانه یا محل کار، کاهش هزینه پهنای باند را به طور قابل توجهی تضمین می کند. با این وجود استفاده از آن بسیار پرهزینه بوده و علی رغم بحث های مطرح در دهه های اخیر، روند رشد آن هنوز بسیار کند است.

ADSL1

تنها در یک ساختمان

در مقایسه، پهنای باند درون یک ساختمان بالا است. به دلیل اینکه هزینه استفاده از آن نسبتا کم است. کاربران غیرتخصصی به راحتی می توانند شبکه 1000Mb/sای را درون یک ساختمان، با مبلغی کمتر از ۱۰۰۰ دلار هزینه نصب و بدون هیچ هزینه ماهانه ای، راه اندازی کنند (شبکه های محلی یا LAN). این را با WAN مقایسه کنید؛ جایی که همین پهنای باند می تواند ده ها هزار دلار در ماه هزینه داشته باشد. وقتی شما در حال ایجاد یک شبکه در سراسر یک شهر هستید، لازم است از گذرگاه، شیار کابل، یا قطب های تلفن استفاده کنید. اینها پروژه های عظیمی هستند که به راحتی می توانند میلیون ها یا میلیاردها دلار هزینه های ابتدایی در بر داشته باشند. در مقایسه، درون یک ساختمان، می توان کابل ها را به سرعت و به راحتی بر روی سقف کشید (اگرچه این راه حرفه ای نیست ولی راهی است که بسیاری از افراد انجام می دهند). بحث های زیادی در مورد استفاده از تکنولوژی بی سیم (WiMax، WiFi، 3Gو...) وجود دارد اما بی سیم در مقایسه با مودم کابلی پهنای باند بیشتر یا هزینه های کمتری را فراهم نمی کند. به همین ترتیب، بی سیم هزینه ها و محدودیت های پهنای باند بین ساختمان ها را نیز حل نمی کند. یعنی باید گفت، بی سیم قطعا فوایدی برای اهداف قابلیت نقل مکان و اتصال به مکان های راه دور دارد که DSL یا مودم کابلی نمی توانند با هزینه های مقرون به صرفه انجام دهند. نکته این است که بی سیم این مشکل را که پهنای باند بین ساختمان ها خیلی پرهزینه تر از پهنای باند درون ساختمان است، را حل نمی کند.

دوربین های مدار بسته آی پی IP چه میزان پهنای باند مصرف می کنند؟

می توان مصرف پهنای باند یک دوربین مدار بسته آی پی IP ، را به طور تخمینی حدود 1Mb/s در نظر گرفت. حال فاکتورهای بسیاری وجود دارند که مصرف کلی پهنای باند را تحت تأثیر قرار می دهد. قطعا شما می توانید درهنگام نصب دوربین مدار بسته آی پی IP را تنها با 0.2Mb/s /200Kb/s به کار اندازید و اگر چندین دوربین مدار بسته دارید 6Mb/s برای شما کافی خواهد بود. هرچه رزولوشن و نرخ فریم بیشتری را بخواهید، پهنای باند بیشتری استفاده خواهد شد. هرچه میزان CODEC استفاده شده کاراتر باشد، پهنای باند کمتری استفاده می شود. مصرف پهنای باند یک دوربین مدار بسته مگاپیکسل، به طور تخمینی حدود ۵تا 10Mb/s است. این بار هم فاکتورهای متعددی وجود دارند که میزان مصرف کلی پهنای باند را تحت تأثیر قرار می دهند. یک دوربین مدار بسته ۱.۳ مگاپیکسلی، با نرخ ۱ فریم در ثانیه می تواند تنها 0.8Mb/s /800Kb/s مصرف کند و یک دوربین مدار بسته ۵ مگاپیکسلی به اندازه 45Mb/s پهنای باند مصرف می کند. به این ترتیب درست مشابه تخمین برای هزینه های شخصی، می توان تعیین کرد از نظر اقتصادی کدام گزینه ها برای ما امکان پذیر هستند:

پهنای باند مورد نیاز

بین ساختمان ها 0.5 تا 5Mb/s

درون ساختمان ها 70 تا 700Mb/s

ارزش پهنای باند

برای دوربین های آی پی ، 1Mb/s.

برای دوربین های مدار بسته مگاپیکسل، 5 تا 10Mb/s.

ADSL2

با استفاده از این دیاگرام می توان به سرعت تعیین کرد چه ترکیبی از دوربین های مدار بسته آی پی IP و مگاپیکسلی را می توان بین ساختمان ها یا درون آنها به کار گرفت.

۱ـ درون ساختمان ها، استفاده از دوربین های متعدد آی پی IP و مگاپیکسل آسان است.

۲ـ در بین ساختمان های مختلف استفاده از دوربین های متعدد آی پی IP و مگاپیکسل تقریبا غیرممکن است.

به دلیل این شرایط تنظیمات استانداردی که در ویدئوی آی پی شاهد آن هستیم عبارتند از:

‹‹ یک ضبط کننده محلی در هر ساختمان / یا سایت دوردست. ضبط کننده محلی تصاویر را از ساختمان دریافت کرده و آنها را ذخیره می کند.

‹‹ ضبط کننده محلی تنها زمانی که یک کاربر قصد تماشای ویدئو را دارد تصاویر (زنده یا از قبل ضبط شده) را به خارج از سایت می فرستد. به جای اینکه شبکه WAN را با تقاضاهای غیرواقعی پهنای باند در تمام روز دچار اضافه بار کنیم. پهنای باند تنها در زمانی مصرف می شود که کاربری بخواهد تصاویر را تماشا کند. به طور معمول نمایش از راه دور گاه و بی گاه اتفاق افتاده و ویدئوی آی پی به ظرافت با WAN پرهزینه هم زیستی می کند.

‹‹ ضبط کننده محلی دارای ویژگی هایی است که درون آن تعبیه شده است تا پهنای باند مورد نیاز برای به جریان انداختن ویدئو به مشتریان راه دور را کاهش دهد. اغلب سیستم ها قادر هستند نرخ فریم تصاویر ویدئویی زنده را کاهش دهند و یا به طور پویا کیفیت ویدئو را کاهش دهند تا مطمئن شوند که سیستم ویدئو، شبکه را شلوغ نکرده و اینکه نمایش دهندگان از راه دور می توانند ببینند در طرف دیگر چه اتفاقی می افتد. به طور معمول تصاویر ویدئویی زنده برای شناسایی تهدیدات ابتدایی کافی هستند. در هر رویدادی، پهنای باند به طور کلی هزینه بردار است؛ مخصوصا پهنای باند بالادست مورد نیاز برای ارسال به بیننده راه دور.

نتیجه

دانستن این موضوع که چه مقدار پهنای باند برای دی وی آر DVRها و ان وی آرNVRها در دسترس هستند و دوربین مدار بسته مگاپیکسل ودوربین مدار بسته آی پی IP چه میزان پهنای باند مصرف می کنند. برای طراحی و استفاده از سیستم های پایدار و ویدئوی آی پی IP اهمیت کلیدی دارد. اگرچه این تنها یک مطالعه کلی است، امیدواریم این متن به شما کمک کند تا عناصر اساسی را در درک تأثیر پهنای باند بر روی ویدئوی آی پی IP شناسایی کنید.

ردآوری و تنظیم و ارائه: توسط واحد تحقیقات شرکت مهندسی صنایع و تجهیزات آراد تصویر

خواندن 6648 دفعه

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

دفتر مركزى شركت آراد تصوير

آدرس:تهران ،خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ولی عصر،خیابان فرشید ، پلاك ٨ ، طبقه ۳ ، واحد۱۵

شماره تلفن های: ۸۸۸۰۶۹۵۰ - ۸۸۹۸۶۲۲۸ - ۸۸۹۸۶۲۲۷ - ۰۲۱ 

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • انتشارات نشر جنگل

  شرکت آراد تصویر دوربین های با کیفیتی برامون نصب کردند که هم قیمت خوبی داشت وهم از خدمات خوبی برخورداره خواستم تشکری کرده باشم.
 • داروسازی بهوزان

  دوربین هاتون خیلی خوب بود از نصب سریع و خوبتون ممنونیم.
 • هواپیمایی قشم

  پس از کلی جستجو شرکت آراد تصویر رو پیدا کردیم و با خرید دوربین هامون از این شرکت و عملکردش راضی هستیم.
 • ایران بورچین

  با اونکه یکسال از نصب دوربین هایی که برامون نصب کردید میگذره اما هنوز کیفیتش مثل روز اولشه خواستم تشکری کرده باشم.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4