دوربین مدار بسته و نور

منتشرشده در مقالات سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

یکی از عوامل بسیار مهم تأثیرگذار بر کیفیت تصویر دوربین مدار بسته، نور محیط نصب دوربین مدار بسته می باشد. در واقع این تأثیرگذاری آن قدر زیاد است که گاهی اوقات موجب بلا استفاده شدن تصاویر ارسالی از دوربین های مدار بسته برای نمایش می گردد. به همین دلیل قبل از اطلاع از تأثیر نور در تصاویر دوربین های مدار بسته بهتر است کمی درباره نور و شرایط آن بدانیم تا به شکل اصولی بتوانیم تأثیرات نور را در تصاویر دوربین ها بررسی نمائیم.

CCTV HOME

اطلاعاتی در رابطه با لوکس

لوکس در واقع یک واحد تشخیص شدت روشنایی است با توجه به این نکته که تابش نور در محیط های مختلف با هم تفاوت دارد لذا نصب دوربین مدار بسته در هر محیطی باید متناسب با نور موجود در محل نصب دوربین در نظر گرفته شود واحد لوکس به ما کمک می کند تا میزان شدت نور در محیط نصب را محاسبه و دوربین مدار بسته متناسب با محیط را انتخاب و نصب نمائیم.در جدول زیر میزان روشنایی در شرایط مختلف مشخص گردیده است:

شرایط

میزان روشنایی

ظهر تابستان (حداکثر روشنایی نور)

۱۰۰۰۰۰ لوکس

ظهر (حداقل روشنایی نور)

۳۲۰۰۰ لوکس

پیش از ظهر

۴۰۰۰ لوکس

طلوع و غروب خورشید

۴۰۰ لوکس

دفتر کار

۱۵۰ لوکس

اتاق نشیمن

۵۰ لوکس

مرکز اداری و تجاری

۱۰۰۰ لوکس

شب مهتابی

۱/. لوکس

شب های ابتدای ماه

۰۰۰۱/. لوکس

شب های نیمه ماه

۰۱/. لوکس

نور ستارگان

۰۰۰۰۵/. لوکس

شمعی در فاصله ۳۰ سانتی از شیء

۱۰ لوکس

تأثیرات نور در تصاویر دوربین مدار بسته

همانطوری که قبلا در مطالب چیپ تصویر دوربین مدار بسته اشاره گردید، چیپ های تصویر دوربین های مدار بسته از دیودهای بسیار حساس به نور تشکیل شده اند. در واقع این دیودها برای فعال شدن به مقدار مشخصی نور نیاز دارند. بازه نور این حسگرهای حساس مشخص است. اگر نوری که به چیپ برخورد می کند بیشتر از مقدار مشخصی که برای آن تعریف شده باشد باعث اشباع یا وارد آمدن خسارت به چیپ تصویر دوربین خواهد شد. و یا در صورت کمتر بودن نور از میزان مورد نیاز، حسگرها فعال نشده و تصویری در دوربین مدار بسته به وجود نخواهد آمد.

GAS

به صورت کلی اولین تنظیم گر نور دوربین، دریچه دیافراگم دوربین مدار بسته است. در هر صورت زیاد شدن نور دوربین مدار بسته باعث بسته شدن این دریچه خواهد شد نور ورودی به دوربین را کم می کند و در صورتی که نور کم گردد، دریچه باز شده و نور ورودی به حسگر دوربین مدار بسته زیاد می شود.

در واقع عملکرد دیافراگم دوربین کمک بسیار زیادی به کنترل نور می کند با این حال نقص ها و اشکالات مختص به خود را دارد. در صورتی که نور از میزان مورد نیاز دوربین مدار بسته کمتر باشد باعث می گردد که دیافراگم دوربین کاملا باز شود حال اگر باز هم نور کافی نباشد در دوربین تصویری تشکیل نخواهد شد و با مشکل اساسی روبرو خواهیم گردید.

AGC چیست و در دوربین مدار بسته باعث چه عملی می شود؟

در واقع کلمه AGC مخفف اصطلاح AUTO MATIC GAIN CONTROL و در معنی به کنترل کننده خودکار گین دلالت دارد و به طور کلی این مکانیزم برای عملکرد بهتر دوربین در نور کم طراحی و ساخته شده است.

مکانیزم AGC یک تقویت کننده هوشمند می باشد که در صورت کم بودن نور محیط، باعث تقویت خروجی چیپ تصویر به صورت الکترونیکی می گردد. این تقویت باعث افزایش نور در تصویر دوربین مدار بسته گردیده و باعث بهتر شدن کیفیت تصاویر مدار بسته می شود اما از طرفی باعث می شود که نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود. به همین دلیل است که دوربین های مدار بسته ای که از مکانیزم AGC برای دیدن در محیط های تاریک استفاده می نمایند همواره در نور کم دارای نویز در تصویر هستند .

FGHK

دوربین مدار بسته با نور بسیار کم چگونه کار می کنند؟

در دوربین های مدار بسته، چیپ های تصویر دارای حساسیت های متفاوتی می باشند که با پیشرفته تر شدن حساسیت این چیپ ها، دوربین های مدار بسته با حساسیت بیشتری نسبت به نور کم برای ارسال تصاویری با کیفیت بهتر خواهیم داشت.

از آنجایی که هزینه دوربین های مدار بسته با مکانیزم چیپ های تصویر دارای حساسیت بالا به شدت افزایش می یابد استفاده از مکانیزم های کاهش نویز در این زمینه بسیار کارساز خواهد در واقع این مکانیزم ها باعث کاهش نویز در تصاویر دوربین مدار بسته در نور کم گردیده و از این طریق باعث تقویت بیشتر تصاویر دوربین مدار بسته خواهد شد.

DA

اگرچه رزولوشن وضوح تصویر در دوربین های مدار بسته برای داشتن تصاویر مدار بسته با کیفیت عالی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما حساسیت دوربین های مدار بسته به نور نیز دارای اهمیت ویژه ای است به همین منظور نصب دوربین مدار بسته در محیط های کم نور می بایست با حساسیت و دقت بالایی صورت پذیرد لذا شرکت صنایع و تجهیزات آراد تصویر با در اختیار داشتن کادر مجرب و با سابقه آماده ارائه کارشناسی رایگان برای مشاوره و تخمین اولیه هزینه ها و قیمت پروژه ها و همچنین مکان نمایی مناسب برای محل نصب دوربینهای مدار بسته و کارشناسی دقیق تر برای برآورد نوع و تعداد دوربین های مدار بسته مورد نیاز برای نصب در محیط شما می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

خواندن 4659 دفعه

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

دفتر مركزى شركت آراد تصوير

آدرس:تهران ،خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ولی عصر،خیابان فرشید ، پلاك ٨ ، طبقه ۳ ، واحد۱۵

شماره تلفن های: ۸۸۸۰۶۹۵۰ - ۸۸۹۸۶۲۲۸ - ۸۸۹۸۶۲۲۷ - ۰۲۱ 

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • انتشارات نشر جنگل

  شرکت آراد تصویر دوربین های با کیفیتی برامون نصب کردند که هم قیمت خوبی داشت وهم از خدمات خوبی برخورداره خواستم تشکری کرده باشم.
 • داروسازی بهوزان

  دوربین هاتون خیلی خوب بود از نصب سریع و خوبتون ممنونیم.
 • هواپیمایی قشم

  پس از کلی جستجو شرکت آراد تصویر رو پیدا کردیم و با خرید دوربین هامون از این شرکت و عملکردش راضی هستیم.
 • ایران بورچین

  با اونکه یکسال از نصب دوربین هایی که برامون نصب کردید میگذره اما هنوز کیفیتش مثل روز اولشه خواستم تشکری کرده باشم.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4